Pogoda jutro Pogoda Poznań
3118
„Pod znakiem orła białego…” Wielkopolska, Śląsk, Pomorze – drogi do niepodległości 1918-2018
WYSTAWA
trwa od Niedziela, 2018.04.15 do Niedziela, 2018.11.11
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Organizowana w roku jubileuszowym, setnej rocznicy odzyskania niepodległości wystawa
ma upamiętnić działania Wielkopolan na rzecz odzyskania niepodległości. Przypomni
wydarzenia zbrojne i pracę organiczną, które podtrzymywały polskość na terenie zaboru pruskiego. Ukazane zostanie znaczenie Polskiego Sejmu Dzielnicowego skupiającego delegatów – reprezentantów Polaków mieszkających na terenie Rzeszy Niemieckiej, przede wszystkim z Wielkopolski, Śląska i Pomorza Gdańskiego, zorganizowanego w Poznaniu w dniach 3–5 grudnia 1918 r.

Pokazany zostanie wysiłek, który podjęto na rzecz zniesienia zaboru pruskiego w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919, pomocy w plebiscytach na Śląsku, Warmii i Mazurach, udziału Wielkopolan w powstaniach śląskich i przejęciu Pomorza Gdańskiego.
Wystawa przygotowywana jest na podstawie zbiorów własnych, których nie można obejrzeć na ekspozycji stałej Muzeum. Zaprezentowane zostaną m.in. znaki wojskowe i kombatanckie, broń, mundury, fotografie, druki okolicznościowe, pocztówki, przedmioty o charakterze pamiątkowym itp.

Integralną częścią wystawy jest dodatkowy pokaz:
Dawna broń z kolekcji Michała Palacza z Wielkiego, ofiarowana do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego – pamięci żony Aleksandry

Prezentacja zbioru broni białej składa się przede wszystkim z zespołu trzydziestu szabel pruskich, francuskich, austriackich, angielskich, polskich i innych, pochodzących z okresu XVIII-XX w., o znacznej wartości materialnej i historycznej. Dar obejmuje także broń wcześniejszą: miecz dwuręczny z głownią płomienistą oraz broń drzewcową. Pokaz broni, która w większości mogła być używana w powstaniach narodowych, uzupełnia wystawę „Pod znakiem Orła Białego…”

• zobacz więcej informacji o Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.