Reklama
Reklama

UOKiK stawia zarzuty cukrowemu gigantowi. Ma cukrownie w Wielkopolsce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pasja 1000 / pixabay.com

Chodzi o spółkę Pfeifer & Langen, która w Polsce ma swoje cukrownie przede wszystkim w Wielkopolsce.

Niemiecka spółka jest jednym z największych producentów cukru w naszym kraju. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że spółka nie postępuje uczciwie przy podpisywaniu umów z rolnikami. Zgodnie z umową plantatorzy mogą kupować nasiona tylko i wyłącznie od Pfeifer & Langen. Jeśli zrobią to w innym miejscu, spółka może nie kupić od nich buraków.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

- Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli użyte nasiona zostaną zakupione z innego źródła, a koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, cały trud rolnika pójdzie na marne - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Pfeifer & Langen może zapłacić karę do 3% obrotu. Niemiecka spółka w Polsce działa głównie na terenie Wielkopolski. Ma tu trzy cukrownie - w Gostyniu, Miejskiej Górce i Środzie Wielkopolskiej. Marketing firmy ma natomiast siedzibę w Poznaniu. Swoje produkty sprzedaje pod marką Diamant.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
21.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro