Reklama
Reklama

Co kryją tajemnicze podziemia pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56?

fot. Poznańska Grupa Eksploracyjna

Do podziemi zeszli członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zarządem Dróg Miejskich członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej mieli okazję zobaczyć podziemia pomnika Poznańskiego Czerwca '56. Jak tłumaczą pod placem Adama Mickiewicza miała znajdować się duża szczelina przeciwlotnicza, jednak prawdopodobnie miejsce to zostało ,,wycięte" na potrzeby budowy instalacji podziemnej pomnika.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Zachowane zostało ok 85 metrów korytarzy dla ludności cywilnej. Schron jest w dobrym stanie, praktycznie cały suchy poza drugim wyjściem gdzie stoi woda. Niestety nie zachowały się żadne elementy wyposażenia wewnątrz - tłumaczą Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej

Warto wspomnieć że w miejscu do którego zabieramy was wcześniej stał inny pomnik niż krzyże które dobrze znamy dzisiaj. W latach 1930-32 powstał w tym miejscu Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, nazywany również pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla. Pomnik ten zburzono decyzją okupującej Wielkopolskę administracji III Rzeszy w październiku 1939 roku. Natomiast wcześniej przed tym pomnikiem stał inny. Był to pomnik Ottona von Bismarcka wybudowany w 1902 roku. Stał w tym miejscu aż do 1930 roku kiedy to przetopiono go na potrzeby wyżej wymienionego pomnika Wdzięczności. Z przetopionego materiału wykonano figurę Chrystusa Króla, która stanowiła zasadniczą część pomnika - dodają.

Eksploratorzy przypominają też, że na obecnym placu Mickiewicza i terenach zielonych znajdował się cmentarz, gdzie chowano Cytadelowców, ofiary obozu w Żabikowie oraz w większości czerwonoarmistów. Było tak do jesieni 1945 roku. Po przeprowadzonych ekshumacjach powstał istniejący do dziś plac, gdzie odbywały się uroczystości masowe jak pochody, wiece czy defilady.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
21.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro