Reklama
Reklama

Rezydencja Aleksandra Gawronika trafi pod młotek komornika

Dom Aleksandra Gawronika w Długiej Goślinie w latach \'90 | fot. książka \'Aleksander Gawronik gra o miliardy\', wydawnictwo PROLOG

Fortuna kołem się toczy.

50% udziału w podpoznańskiej rezydencji Aleksandra Gawronika w Długiej Goślinie 22 listopada 2017 roku zostanie wystawione na licytację. Wartość tych udziałów rzeczoznawca ustalił na 463 900 zł, a komornicza licytacja rozpocznie się od 2/3 tej kwoty. Wysokość długów Aleksandra Gawronika, na poczet których nieruchomość będzie licytowana, nie została podana do publicznej wiadomości.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA

Dom Aleksandra Gawronika w Długiej Goślinie to na początku lat 90 tych jedna z najbogatszych rezydencji w Polsce. Na ścianach obrazy Jacka Malczewskiego, przed domem Mercedes S-klasy, który codziennie woził Gawronika na lotnisko Ławica, skąd prywatny odrzutowiec Art-B transportował biznesmena do biura w Warszawie. W książce "Gawronik gra o miliardy" Rafała Węgierkiewicza, przytoczona jest historia jak Gawronik zwrócił się do władz lokalnych w Murowanej Goślinie o budowę 620 metrów drogi dojazdowej do swojego domu, 20 milionów starych złotych wyłożył na ten cel w gotówce. Podatek dochodowy płacony przez Gawronika, stanowił wówczas 1/5 całego budżetu całej gminy Murowana Goślina.

W 1990 roku, tygodnik Wprost uplasował Aleksandra Gawronika na pierwszym miejscu rankingu 100 Najbogatszych Polaków. W czasie PRL Gawronik był etatowym pracownikiem SB. Dorobił się majątku na handlu walutą. Później zbudował poznańskie stacje ESSO oraz założył biuro ochrony SEZAM. W 1991 roku został prezesem ART-B, i na tym dobra biznesowa passa Gawronika się skończyła. Parę miesięcy po objęciu stanowiska, Gawronika zatrzymał Urząd Ochrony Państwa w związku z zarzutem przywłaszczenia majątku o łącznej wartości prawie 20 mld starych złotych. W 2001 trafił do aresztu z podejrzeniem popełnienia oszustw celnych i podatkowych. Dostał wyrok 8 lat pozbawienia wolności. Dziś o Gawroniku głośno jest głównie w związku ze sprawą Jarosława Ziętary. W 2015 prokurator skierował przeciwko niemu akt oskarżenia - miał podżegać do zabójstwa dziennikarza. Grozi mu nawet dożywocie.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
11.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro