Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 8
Reklama

Obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się bez asysty wojska

j
sobota, 16.12.2017 r.
godz. 14.47
j | sobota, 16.12.2017 r., godz. 14.47
Obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się bez asysty wojska

Informację oficjalnie potwierdza Urząd Marszałkowski. Obecność żołnierzy oznaczałaby bowiem odczytanie apelu smoleńskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
21°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
20°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Obchody rozpoczną się 26 Grudnia na Dworcu Letnim. O godzinie 16:00 na peron - w ramach inscenizacji, wjedzie pociąg z Ignacym Janem Paderewskim. Następnego dnia Wielkopolanie będą składać kwiaty przed pomnikami i na grobach zasłużonych. Po południu na Placu Wolności zaplanowano wydarzenia w Powstańczym Obozie. W programie znalazły się między innymi pokazy grup rekonstrukcyjnych i prezentacja wojskowego sprzętu.

Zaczynamy 27 grudnia przy grobie Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potem spotykamy się przy Pomniku Powstańców Wielopolskich, skąd przemarszem przemieszczamy się do kościoła farnego. O godz. 16.00 zapraszamy na plac Wolności, gdzie będzie szereg atrakcji, dla tych którzy chcą w tym dniu w jakiś sposób być obecni na tych uroczystościach, a chcą też skorzystać z tej mniej formalnej formy obchodów, która pozwoli zarówno zobaczyć rekonstrukcję powstańczą, przyjrzeć się replice cennej zdobyczy z tamtych czasów – pojazdowi Erhardt czy uczestniczyć w biegu powstańczym – poinformował  Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.

28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy.

99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego przebiegnie podobnie jak w ubiegłym roku bez asysty żołnierzy - z pocztami sztandarowymi i harcerzami. Odwołaliśmy się do samego pana ministra Macierewicza, który właśnie przysłał informację, że nie zgadza się na asystę wojska w sytuacji, kiedy nie są odczytywane w apelu pamięci ofiary katastrofy smoleńskiej – mówi Anna Parzyńska – Paschke, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama