Reklama
Reklama

Kryzys w branży budowlanej. Bądź pewny co wybudował Twój deweloper!

Kupując nowe mieszkanie należy być ostrożnym ponieważ branża budowlana zmienia się bardzo dynamicznie. Rosną ceny ekip budowlanych, a deweloperzy coraz częściej posiłkują się "fachowcami" z innych rejonów Polski lub zza wschodniej granicy.

Mieszkanie lub dom, który kupujemy są często obciążone kredytem na wiele lat. Ich zakup to poważna decyzja i dlatego równie poważnie warto podejść do odbioru technicznego mieszkania, czyli weryfikacji jego stanu podczas odbioru kluczy. Jak mówi Pan Piotr Gramza właściciel firmy InspekcjaDomu.pl "Nie zdarzyło mi się nigdy, abym odebrał mieszkanie Klienta bez jakiejkolwiek uwagi. Usterki występują zawsze. Niestety coraz częściej są bardzo poważne i jest ich coraz więcej - często powyżej 50-80 punktów." Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę.

Odbiór techniczny nowego mieszkania

Dla większości kupujących lokale deweloperskie, pierwszym momentem weryfikacji jest odbiór kluczy do mieszkania. To właśnie na odbiór możemy zaprosić fachowca. Co może być "nie tak" skoro budynek przeszedł odbiór nadzoru budowlanego? Praktycznie wszystko, ponieważ uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zwykle wiąże się jedynie z zebraniem wymaganych dokumentów, a nie fizyczną oceną prac na budowie. Jak mówi Pan Piotr z firmy Inspekcja Domu "Podczas odbiorów zdarzają się zarówno usterki drobne jak braki płaszczyzn posadzek, kątów ścian, błędy osadzenia okien, czy zawilgocenia na skutek źle wykonanych izolacji. Zdarzają się też poważniejsze przypadki gdy powstają zbyt duże ugięcia konstrukcji dachowej lub niezgodności wymiarów całego budynku". Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim odbiór należy wykonać bez pośpiechu przy świetle dziennym. Warto sprawdzić uszkodzenia i zarysowania okien, drzwi oraz zweryfikować czy się swobodnie otwierają i zamykają. Ponadto warto też wcześniej zapoznać się z możliwymi odchyłkami płaszczyzn (więcej o normach dotyczących odbiorów) i zabrać ze sobą na odbiór poziomicę oraz kątownik. Jeśli zaś chcielibyśmy na odbiór przyjść na spokojnie tylko z kubkiem kawy, a całą weryfikację powierzyć doświadczonemu inspektorowi musimy się liczyć z wydatkiem w przedziale 230-400 zł - szczegółowy cennik odbiorów technicznych mieszkań w rejonie Poznania. Weryfikacja, której dokonuje firma Inspekcja Domu to nie tylko sprawdzenie usterek ogólnobudowlanych, ale także badanie lokalu specjalistycznym sprzętem w tym weryfikacja wilgotności, badanie szczelności instalacji gazowej, czy badanie termowizyjne. Inspekcja Domu jest jedyną firmą w Wielkopolsce świadczącą tak szeroki zakres odbioru. Pamiętajmy, że niezauważenie usterek i koszty ich usunięcia przez ekipę wykańczającą dla nas lokal będą znacznie wyższe niż skorzystanie z pomocy fachowca i oczekiwanie usunięcia usterek przez dewelopera (deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia zgodnie z Art. 27 Ustawy Deweloperskiej w terminie do 30 dni od daty odbioru).

Skąd ten kryzys w branży budowlanej skoro ceny mieszkań rosną?

W związku z boomem budowlanym zaczyna brakować nie tylko materiałów, ale także rąk do pracy. Zwiększony popyt na ekipy ogólnobudowlane powoduje wzrost cen robocizny, a tym samym wzrost kosztów związanych z wybudowaniem każdego metra kwadratowego mieszkania lub domu. Cena, za którą deweloper sprzedaje mieszkanie nie zawsze pozwala mu na pokrycie różnic związanych ze wzrostem kosztu, a to wymaga szukania tańszych i bardziej dostępnych wykonawców. Często ekipy nie są sprawdzane, a jakość ich prac niezadowalająca... Według statystyk firmy Inspekcja Domu średnia ilość usterek stwierdzanych w lokalach znacząco rośnie.

A co z zakupem mieszkania z rynku wtórnego?

Na rynku wtórnym ryzyko inwestycyjne związane z zakupem i remontem nieruchomości jest nieporównywalnie większe. Kupując używany samochód chcemy sprawdzić go w autoryzowanym serwisie czemu więc nie sprawdzić nieruchomości powierzając do zadanie specjaliście. Firma Inspekcja Domu świadczy usługi dotyczące weryfikacji nieruchomości na rynku wtórnym oraz badań lokalizacji wycieków z instalacji wodnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nawet 40 stopni Celsjusza w środę? W Poznaniu aż tak strasznie nie będzie
29℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
3.95g/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro