Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
2 -3
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
2°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1024 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Pomysł miejskiego urzędnika doprowadził do łez krewnych powstańców wielkopolskich

sw
piątek, 2.11.2018 r.
godz. 17.17
sw | piątek, 2.11.2018 r., godz. 17.17
Pomysł miejskiego urzędnika doprowadził do łez krewnych powstańców wielkopolskich
fot. Beata Ciesielska

Z okazji obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na 3 tysiącach grobów jego uczestników mają pojawić się pamiątkowe chorągiewki.

Trwa akcja oznaczania mogił powstańców specjalnymi okolicznościowymi chorągiewkami z wielkopolskim orłem. Pomysłodawcą inicjatywy jest Rafał Ratajczak, główny specjalista do spraw pamięci historycznej w Wydziale Kultury Urzędu Miasta i zarazem wnuk powstańca – Antoniego Ratajczaka. Inspiracją dla niego było udekorowanie nagrobków na lusowskiej nekropolii.


- W setną rocznicę powstania chcemy na pewno zapalić świeczki na wszystkich 3 tys. powstańczych pochówków na terenie Poznania. Chorągiewki miałyby być dodatkowym wyróżnikiem grobu - mówi Gazecie Wyborczej Ratajczak. Inicjatywa ma mieć charakter społeczny, jej wykonawcami - dzieci z pobliskich szkół bądź przechodnie.

Zadanie jest wbrew pozorom dużym wyzwaniem logistycznym. - Mamy na terenie miasta ok. 3 tys. powstańczych grobów. Musimy stworzyć, mówiąc po poznańsku, ekę i temat ogarnąć. Na cmentarzach komunalnych jest wiele zaniedbanych grobów, trzeba się do nich dostać i je uporządkować - zaznacza urzędnik.

Choć do obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego jeszcze trochę czasu zostało, to już udało się udekorować w ten sposób połowę ulokowanych na terenie miasta nagrobków. - Starsi ludzie mieli łzy w oczach i na cmentarzu byli mile zaskoczeni. W obrębie grobu mojego dziadka napotkałam na trzy takie chorągwie. Rozmawiałam z siostrą powstańca, stu letnią staruszką, która nie umiała ukryć łez - napisała nasz czytelniczka.

Reklama