Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
28 16
Reklama

Ranking szkół wyższych: UAM ponownie w dół, UEP najlepszą uczelnią ekonomiczną w kraju

sk
środa, 12.06.2019 r.
godz. 09.08
sk | środa, 12.06.2019 r., godz. 09.08
Ranking szkół wyższych: UAM ponownie w dół, UEP najlepszą uczelnią ekonomiczną w kraju
fot. Edyta Stec

Znamy już miejsca poznańskich uczelni w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
28°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
29°C 1014 hPa
Zwycięzcą okazał się Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Piąte miejsce w kraju zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To oczywiście wysoka lokata, ale taki wynik oznacza spadek o jedną pozycję w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jeszcze trzy lata temu UAM "stał" na najniższym stopniu podium.
 
- Gratuluję Akademii Górniczo-Hutniczej wysokiej pozycji w rankingu, co dowodzi, że mamy nie tylko bardzo dobre uniwersytety, ale także bardzo dobre uczelnie techniczne. Trudno nam - uniwersytetowi klasycznemu z nimi konkurować. System finansowania nauki (subwencje oraz polityka grantowa) nie sprzyja dziś naukom humanistycznym i społecznym, a te dominują na naszym Uniwersytecie (czym się chlubimy). Także kryteria, które są podstawą rankingu tygodnika Perspektywy, faworyzują w tych latach uczelnie techniczne. Oczywiście, śledzimy wyniki rankingów, znamy też swoje mocne strony i przed nami opracowanie strategii wzmocnienia pozycji UAM na mapie szkolnictwa wyższego w Polsce i oczywiście w rankingach międzynarodowych - komentował w komunikacie uczelni Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.
 
Na dwunastej pozycji sklasyfikowano poznański Uniwersytet Medyczny, co oznacza awans o 9 lokat.
 
13. miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, otrzymując jednocześnie tytuł najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju. 
 
Spadek o 3. pozycje zanotowała Politechnika Poznańska, obecnie 20. szkoła wyższa w kraju. Jedno miejsce niżej w porównaniu z zeszłym rokiem zajął Uniwersytet Przyrodniczy (28. lokata).
 
Na miejscach 90-100 znalazła się Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Rok temu poznańska AWF mogła liczyć na miejsce w ósmej dziesiątce.
 
W rankingu nie uwzględniono uczelni artystycznych.

Najlepszą niepubliczną szkołą wyższą pozostaje niezmiennie Akademie Leona Koźmińskiego w Warszawie. 13. lokatę w tym gronie zajęła Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.

Reklama